نام کاربری:    رمز عبور:





ثبت نام تعاونی مسکن

ای اس شاپ ---------> فروشگاه مدیران کنترل کیفیت

اطلاعیه مهم تمدید پروانه تایید صلاحیت

مرکز مشاوره حقوقی


محل تبلیغات شما

             سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی

 

 

روابط عمومی


             اطلاعیه مهم

 




گردهمایی مدیران کل ستادی و استانی با محوریت سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی آغاز به کار کرد

نیره پیروزبخت ، رییس سازمان ملی استاندارد ایران ، در این گردهمایی که در راستای اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی برگزار شد به بیان تعبیرهای مختلف اقتصاد مقاومتی پرداخت و مهمترین معانی آن را پرهیز از اقتصاد منفعلی ، وحدت ملی ، تقسیم مسئولیت اقتصاد بر دانایی محوری و توجه به تولید کالاهای اساسی دانست .

وی ، اقتصاد پویا ، ایجاد اشتغال ، افزایش بودجه های عمرانی ، پرهیز از خام فروشی ، مدیریت مصرف به جای کاهش مصرف ، پرهیز از مصرف کالاهای خارجی ، پرهیز از تغییرات آنی ، فراهم کردن شرایط امن و ... را از مولفه های اقتصاد مقاومتی برشمرد.

رییس سازمان ملی استاندارد ایران ، تاکید مقام معظم رهبری در بند 24 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی مبنی بر " افزایش پوشش استاندارد برای کلیه محصولات داخلی و ترویج آن " را فرصت مغتنم و افتخاری برای سازمان ملی استاندارد ایران دانست و افزود : علاوه بر بند 24 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ، در 8 بند و زیربند به مواردی از جمله صادرات ، واردات و بهینه سازی مصرف انرژی پرداخته شده که بطور مستقیم و غیرمستقیم با وظایف و مسئولیت های سازمان ملی استاندارد ایران مرتبط است.

پیروزبخت ، با بیان اینکه پرهیز از موازی کاری و مقررات زدایی از دیگر دستورات ابلاغی سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی است افزود : سازمان ملی استاندارد ایران نسبت به این موضوع برنامه هایی را در دستور کار خود قرار داده بود که با ابلاغ این سیاست کلی ، مصرانه تر در این مسیر قدم برمی دارد به طوری که  انجام مذاکرات متعدد با برخی سازمان ها و نهادها برای رفع موازی کاری ها در دست اقدام است.

وی در ادامه با اشاره به طرح اصلاح قانون و مقررات سازمان ملی استاندارد ایران اظهار داشت : امید است بازنگری قانون و آیین نامه های مرتبط با وظایف و فعالیت های سازمان ملی استاندارد ایران در دستور کار قرار گیرد تا مسائلی که مدنظر سیاستگذاران کشور است هر چه سریعتر و صحیح تر اجرایی شود.

رییس سازمان ملی استاندارد ایران ، خطاب به مدیران کل ستادی و استانی سراسر کشور تاکید کرد : سال آینده،  تدوین ، بازنگری و تجدیدنظر استانداردها براساس نیازهای جامعه صورت گیرد.

تدوین استاندارد 10274 مرتبط با بحث اندازه شناسی ، عضویت در مجامع بین المللی ، گسترش و تقویت نظارت بر آزمایشگاههای همکار و شرکت های بازرسی فنی ، ارزیابی انطباق در طرح تجا ( طرح توسعه جامع استانداردسازی ) عضویت در کمیته های فنی بین المللی از دیگر مواردی بود که پیروزبخت به آن اشاره کرد.

در ادامه برنامه های اولین روز از گردهمایی سراسری مدیران کل ستادی و استانی سازمان ملی استاندارد ایران، کارگروه های مختلف برای بررسی و اتخاذ تصمیم در مورد نحوه انجام آزمون اولیه صحت و دوره ای و تعمیر باسکول های سنگین و همکف جاده ای ، بررسی تنگناها و چالش ها و پیشنهادات طرح طاها و تجا ، ارایه گزارش سامانه سی ان جی و شهربازی ، بحث و بررسی برنامه های سازمان در سال 1393 ، راهبرد آزمایشگاههای مرجع سازمان ، تعیین اعتبارات پژوهشی طرح های طاها و تجا ، تصویب فرآیند تدوین استانداردهای پژوهش محور ، راه اندازی خانه صنعت و استاندارد در پژوهشگاه و بازنگری استانداردهای ملی توسط پژوهشگاه تشکیل جلسه دادند.

 

گفتنی است : این گردهمایی تا 18 اسفند ادامه دارد.



ادامه مطلب ...



   گردهمایی مدیران کل ستادی و استانی با محوریت سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی آغاز به کار کرد



اجلاس طب سنتی چینی در ایزو

کمیته فنی ISO/ TC 249 سازمان ایزو با عنوان طب سنتی چینی یک کمیته تازه تاسیس است که دامنه فعالیتهای آن تدوین و نشر استانداردهای بین المللی مربوط به طب سنتی چینی است.

طب سنتی چینی به اعتقاد بسیاری نقش مشروع در سلامت و تندرستی ایفا می کند و تشکیل این کمیته فنی با هدف تضمین تدوین استانداردها و مراجع قابل اطمینان صورت گرفته است. آخرین جلسه این کمیته فنی نیز در ماه فوریه در شهر سیدنی استرالیا برگزار شد.

کمیته فنی ISO/ TC 249 نخستین استاندارد بین المللی خود را با شماره و عنوان ذیل منتشر نمود:

 

ISO 17218:2014، سوزن های استریل یک بار مصرف طب سوزنی (Sterile acupuncture needles for single use)



ادامه مطلب ...



   اجلاس طب سنتی چینی در ایزو



اطلاعیه سازمان ملی استاندارد ایران در خصوص روش استانداردسازی خودرو

1- هر خودرو از هزاران قطعه و چندین سیستم تشکیل شده که دارای استانداردهای کارخانه ای جداگانه است و سازمان ملی استاندارد ایران صرفاً بر اساس مصوبات شورای عالی استاندارد مجاز به کنترل الزاماتی است که مشمول استانداردهای اجباری شده است و در سایر زمینه ها اعلام نظر کیفی نمی کند . 
2- استانداردهای اعمال شده بر روی انواع خودرو برگرفته از استانداردهای روز اتحادیه اروپا هستند .تعداد این استانداردها که در ایران تحت کنترل قرار دارد جمعاً 55 استاندارد و در اروپا 63 استاندارد می باشد . علاوه بر این 55 استاندارد ، الزاماتی داخلی مکمل استانداردهای اجباری، اعلام شده که از جمله آنها استاندارد هدایت پذیری با مرجع سازمان بین المللی استاندارد (ISO) .
الزام به نصب دو کیسه ایمنی هوا برای خودروهای سواری ،الزام به نصب ترمز ABS برای کلیه خودرو ها و الزام به نصب کپسول آتش نشانی ، که در استانداردها و قوانین اتحادیه اروپا اجباری نمی باشد . 
هر کدام از مجموعه استانداردهای اجباری دامنه شمول مشخصی دارند مثلاً استانداردهای برخورد از روبرو و هدایت پذیری مختص خودروهای سواری می باشد این تقسیم بندی در متن استانداردهای اروپایی دیده شده و در اروپا هم الزامی برای آزمون برخورد از روبروی اتوبوسها وجود ندارد .
از مجموعه 51 استاندارد اجباری ایمنی عملکردی برای خودروها فقط 32 استاندارد مشمول این نوع اتوبوسهای بین شهری می شود و بقیه استانداردها در این نوع اتوبوسها کاربرد ندارد . 
3- برای اتوبوسها دو استاندارد نحوه اشتعال پذیری مواد داخلی و خروجی اضطراری وجود دارد که هدف آن بررسی نحوه خروج مسافران در شرایط اضطراری ( از جمله آتش سوزی) 
می باشد و این بدان معنا است که آنچه برای استاندارد از درجه اهمیت برخوردار است نرخ سوختن می باشد تا مسافر فرصت کافی برای ترک اتوبوس داشته باشند همچنین در هر اتوبوس خروجی های اضطراری پیش بینی شده است تا باعث هجوم مسافران به یک خروجی و مسدود شدن میسر نشود . حال اگر به هر دلیل این دو استاندارد مختل شوند نباید انتظار عملکرد مثبت از آن داشت . یک برآورد و تحقیق ساده نشان می دهد که عمده مالکین اتوبوس اقدام به تعویض بسیاری از مواد داخلی اتوبوس از جمله روکش صندلی ، کفپوش ، پرده و.... می نمایند که این خود در افزایش سرعت اشتعال موثر است همچنین خروجی های اضطراری اتوبوسها معمولاً بدلایل مختلف از جمله احتمال سرقت قفل می شود و کلیدهای اضطراری داخل و خارج اتوبوس مسدود می شود، ایجاد قفل فیزیکی برروی در های عقب و برداشتن چکش های نصب شده مخصوص شکستن شیشه های جانبی و..... از جمله اقدامات رانندگان می باشد . 
لذا اتوبوس تولید و تحویل شده طبق استاندارد تولید و عرضه شده اما با توجه به عدم کنترل لازم در هنگام تردد منجر به تبدیل شدن به یک اتوبوس غیر استاندارد و پرمخاطره می شود . 
4- برخی از مالکان اقدام به تغییرات غیر اصولی در بعضی از سیستمهای خودرو یا افزودن سیستمهای الکتریکی جدید ، افزودن باک اضافه ، یخچال و.... می نمایند که هر یک از این تغییرات باعث خروج خودرو از شرایط استاندارد می شود . لازم به ذکر است کلیه اتوبوسها دارای سیستم محدود کننده سرعت می باشند که طبق توافق با پلیس راهور حداکثر سرعت در شرکت سازنده بر روی 110 کیلومتر تنظیم می شود اما شواهد موجود مؤید دستکاری مالکان اتوبوس در این سیستم به منظور فراهم شدن امکان افزایش سرعت می باشد . 
5- طبق ماده 54 بخش اول فصل پنجم آئین نامه راهنمایی و رانندگی " اشخاص حق ندارند وسیله نقلیه ای را که لوازم و تجهیزات یاد شده در مقررات و روش اجرایی تائید نوع وسایل نقلیه موتوری و تریلرهای آنها ، موضوع استاندارد ملی ایران و این فصل را نداشته یا دارای لوازم و تجهیزات مخالف آن باشد ، در راه های عمومی برانند و یا این گونه وسایل نقلیه را برای رانندگی در اختیار دیگری بگذارند و مطابق ماده 83 همین فصل می گوید ." نصب مخزن ( باک ) اضافی و یا غیر استاندارد برای مصرف سوخت وسایل نقلیه عمومی باربری و مسافر بری ممنوع است . و براساس ماده 189 فصل دهم استفاده از لاستیک های فرسوده و غیر استاندارد در وسایل نقلیه ممنوع است ".
6- وسایل نقلیه عمومی در چرخه مصرف نیز باید تحت کنترل پیوسته قرار گیرند تا هم از دست کاری افراد نا وارد جلوگیری شود هم با جلوگیری از نصب تجهیزات اضافی جان سرنشینان به خطر نیفتد .



ادامه مطلب ...



   اطلاعیه سازمان ملی استاندارد ایران در خصوص روش استانداردسازی خودرو



سازمان ملی استاندارد ایران باید زیر نظر مستقیم شخص رئیس جمهور قرار گیرد

رییس کمیسیون طرح تقویت و توسعه نظام استاندارد ملی مجلس شورای اسلامی :

به گزارش روابط عمومی اداره کل استاندارد استان همدان: ابراهیم کارخانه ای در نشستی با حضور کارکنان اداره کل استاندارد استان همدان با بیان این مطلب اظهار داشت: با توجه به نقش مهم استاندارد در توسعه کشور باید به راهکارها و راهبردهایی که باعث توسعه استاندارد می شود اهمیت دهیم.
وی با بیان اینکه سازمان ملی استاندارد ایران بر اساس مصوبه شورای عالی اداری زیر نظر حوزه ریاست جمهوری اسلامی فعالیت می نماید گفت : حدود یک و نیم سال است که در مجلس شورای اسلامی شرح وظایف سازمان ملی استاندارد ایران تحت بررسی است و بر این اساس کمیسیون مشترکی با 23 نفر عضو در مجلس تشکیل شده تا بتواند همه کمیسیونها را در برگیرد و نظرات همه را تجمیع کند و یک شرح و ظایف جامعی تدوین شود.
کارخانه ای تصریح کرد: در کمیسیون طرح تقویت و توسعه نظام استاندارد ملی مجلس شورای اسلامی تصویب شده است که سازمان ملی استاندارد ایران باید بطور مستقیم زیر نظر شخص رئیس جمهور فعالیت نماید.
وی گفت: در شرح وظایف سازمان ملی استاندارد ایران باید تدابیری اتخاذ شود تا منجر به پویایی و ایفای نقش نظارتی بیشتر این سازمان شود.  
کارخانه ای گفت: از دستگاههای مختلف از جمله وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی وزارت نیرو، سازمان انرژی اتمی ایران خواسته ایم پیشنهادات خود را در این خصوص به صورت مکتوب ارایه کنند.

 

وی افزود: پس از تصویب نهایی مجلس، سازمان ملی استاندارد ایران با شرح وظایف جدید و جایگاه مصوب قانونی به فعالیتهای خود ادامه خواهد داد و امید است به جایگاهی برسیم که بتواند تمامی نیازهای جامعه را در بخش استانداردسازی تامین کند و از نظر حاکمیتی وظیفه سازمان ملی استاندارد ایران سیاست گذاری و نظارت عالی باشد و سایر دستگاهها در مقابل نهادی که مسئولیت نهایی حاکمیتی استاندارد کشور را دارد پاسخگو باشند. 


ادامه مطلب ...



  



در راستای اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی :تفاهم نامه همکاری بین سازمان ملی استاندارد ایران و گمرک جمهوری اسلامی ایران به امضاء رسید

در راستای اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری و با هدف تسریع و تسهیل در صدور مجوزهای لازم برای کالاهای صادراتی و وارداتی مشمول مقررات استاندارد اجباری و به تبع آن روان سازی انجام تشریفات گمرگی ، نیره پیروزبخت ، رییس سازمان ملی استاندارد ایران و مسعود کرباسیان ، رییس گمرک جمهوری اسلامی ایران تفاهم نامه همکاری امضاء کردند.

به گزارش دفتر روابط عمومی و ارتباطات بین الملل سازمان ملی استاندارد ایران ، به منظور اجرای قانون اصلاح قوانین و مقررات سازمان ملی استاندارد ایران و مواد 62 و70 قانون برنامه پنجم توسعه ، تسریع وتسهیل در صادرات و واردات همچنین حمایت از تولیدکنندگان داخلی ،  استفاده بهینه از توانمندی های اجرایی، اهرم ها و اختیارات قانونی طرفین در امر صادرات و واردات از موضوعات اصلی این تفاهم نامه به شمار می روند.

متن کامل این تفاهم نامه که صبح امروز ، سه شنبه 13 اسفند،  با حضور معاونان و مدیران کل سازمان ملی استاندارد ایران و گمرک جمهوری اسلامی ایران در ساختمان گمرک به امضا رسید، قابل مشاهده است.



ادامه مطلب ...



   در راستای اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی :تفاهم نامه همکاری بین سازمان ملی استاندارد ایران و گمرک جمهوری اسلامی ایران به امضاء رسید